استاندار آذربایجان شرقی مطرح کرد:

وضعیت استحصال در معادن آذربایجان‌شرقی مطلوب نیست!

استاندار آذربایجان‌شرقی با تاکید بر اینکه جایگاه ستاد احیای دریاچه ارومیه نباید تنزل پیدا کند‌، گفت: اهتمام جدی برای اتمام تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در شهرهای اطراف دریاچه ضروری است تا شاهد تزریق منابع آب جدید به پیکره دریاچه باشیم.

به گزارش سراب نیوز، عابدین خرّم پیش از ظهر امروز در نشستی با معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، خواستار پیگیری و نظارت جدی بر عملکرد دستگاه‌های مسؤول در این حوزه شد و اظهار کرد: تکمیل پروژه‌های تصفیه‌خانه در آذربایجان‌شرقی به صورت موکد پیگیری می‌شود و لازم است در زمینه تامین اعتبارات به این پروژه‌ها توجه ویژه صورت گیرد.

 وی خاطرنشان کرد: کارخانه‌هایی مانند پالایشگاه و پتروشیمی تبریز به سمت بازچرخانی آب رفته‌اند همچنین برنامه‌ریزی منسجمی اجرا می‌شود تا چاه‌های غیرمجاز کنترل و بخش عمده‌ای از آنها متوقف شود.

خرّم ادامه داد: در زمینه اصلاح الگوی کشت نیز اقدامات موثری انجام شده است؛ به عنوان مثال در شبستر، زعفران جایگزین دیگر محصولات شده تا آب کمتری استفاده شود و در ایلخچی به جای سیب‌زمینی و پیاز، پسته بارگذاری خواهد شد.

وی افزود: یکی از راه‌های مدیریت منابع آب، احیای قنات‌هاست تا از هدررفت آب جلوگیری شود؛ در این زمینه هم اقدامات موثری آغاز شده است.

استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین با اشاره به اینکه توسعه معادن و صنایع با محیط زیست گره خورده است، یادآور شد: یکی از سیاست‌های کلی نظام و توصیه‌های اکید مقام معظم رهبری، جایگزینی معادن با نفت است؛ از این‌رو باید برای تصمیم‌گیری در این حوزه به واقعیت‌های موجود توجه کرد.

وی با تاکید بر اینکه نباید در مسیر تولید مانع ایجاد کرد، گفت: وضعیت استحصال در تعدادی از معادن استان مطلوب نیست و نیاز است برای توسعه معادن استان یک کار تخصصی در محیط زیست انجام بگیرد تا هم تولید متوقف نشود و هم منابع طبیعی آسیب نبیند.