فوری/ اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا علیه ایران

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد شرکت کشتیرانی «وینشو» را که یک نفتکش آن به نام «لیدی سوفیا» در حمل محموله حمایتی از حوثی‌های یمنی نقش داشت، تحریم کرده است.

به گزارش سراب نیوز به نقل از ایرنا،، این وزارتخانه جمعه شب گفت، کشتی لیدی سوفیا که با پرچم جزایر مارشال حرکت می‌کند، یک «محموله غیرقانونی» نامشخص از یک کشتی تحریم‌شده دیگر به نام «مهله» دریافت کرد.

این وزارتخانه افزود که انتقال این محموله از مهله به لیدی سوفیا ۳۱ ژانویه (۱۱ بهمن ماه) در نزدیکی سنگاپور انجام شد و لیدی سوفیا اینک در مسیر حرکت به سمت چین است.

شرکت «وینشو» در جزایر مارشال ثبت شده و مالکیت لیدی سوفیا را دارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای مدعی شد: شرکت وینشو در انتقال محموله‌ای غیرقانونی به جمهوری خلق چین در حمایت از نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و «سعید الجمال» تسهیل‌کننده مالی حوثی‌های یمن که از سوی آمریکا تحریم شده است، دخیل بوده است.

این در حالی است که وزارت خزانه‌داری آمریکا جمعه شب اعلام کرد که شبکه‌ای از شرکت‌ها و افرادی را که در تسهیل انتقال فناوری دهها شرکت آمریکایی به نهادهای ایرانی از جمله بانک مرکزی ایران نقش داشتند، تحریم کرد.

بر اساس این بیانیه، شعبات و شرکت‌های وابسته به شرکت خدمات انفورماتیک وابسته به بانک مرکزی ایران در ترکیه و امارات و سه فرد مرتبط با آنها تحریم شده‌اند. یکی از این افراد، «پوریا میردامادی» یک تبعه ایرانی-فرانسوی است.