انتخاب کفش مناسب و تاثیر آن بر سلامت کلی بدن

کفشی که می‌پوشید می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. کفش‌های بد نه تنها بر سلامت کف پاها تأثیر می‌گذارند، بلکه می‌توانند به سلامت پاها، زانوها، باسن، پشت و گردن نیز کمک کنند. بنابراین، به خاطر سلامتی کلی خود، همیشه کفشی را انتخاب کنید که پشتیبان و راحت باشد. اینکه انتخاب کفش مناسب چگونه بر سلامت کلی بدن تاثیر ‌می‌گذارد.

کفشی که می‌پوشید می‌تواند بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. کفش‌های بد نه تنها بر سلامت کف پاها تأثیر می‌گذارند، بلکه می‌توانند به سلامت پاها، زانوها، باسن، پشت و گردن نیز کمک کنند. بنابراین، به خاطر سلامتی کلی خود، همیشه کفشی را انتخاب کنید که پشتیبان و راحت باشد. اینکه انتخاب کفش مناسب چگونه بر سلامت کلی بدن تاثیر ‌می‌گذارد و معیارهای مهم در انتخاب کفش چیست در ادامه‌ی مطلب توضیح داده شده است؟

بدن خود را تراز نگه دارید 

نکته‌ای که بسیاری از مردم متوجه آن نمی‌شوند نحوه تراز بدن هنگام ایستادن است. اگر ناهمتراز باشید، این می‌تواند برای سلامت مفاصل عواقبی داشته باشند سرتا سر تا گردن. کفش‌ها بدن را پشتیبانی می‌کنند. همه قوس‌های نرمال ندارند زیرا بسیاری با مسائل ساختاری مانند قوس‌های بلند و صافی کف پا متولد می‌شوند، به این معنی که آنها به پشتیبانی بیشتری نیاز دارند. استفاده نکردن از کفش‌های پشتیبان در صورت داشتن قوس‌های غیرطبیعی باعث ایجاد بسیاری از علائم مانند درد در کف پا و پایین پا می‌شود.

وقتی یک قدم به جلو می‌روید، مچ پا، زانو، لگن، پشت و گردن برای تعادل مناسب و توزیع یکنواخت وزن بدن به کف پاها تکیه می‌کنند. اگر کفش نامناسب و بدون پشتیبان بپوشید، می‌تواند بر مفاصل شما تأثیر منفی بگذارد و بر نحوه تعادل بدن هنگام ایستادن تأثیر بگذارد.

 

تسکین درد بدن 

برای بیماران مبتلا به درد کف پا، مچ پا، زانو، کمر و گردن معمولاً به عنوان بخشی از درمان، ارتوتیک‌های سفارشی تجویز می‌شود. ارتوتیک‌های سفارشی پشتیبانی کافی از کف پاها فراهم می‌کنند و فشارهایی را که قسمت‌های مختلف بدن هنگام ایستادن و راه رفتن تحمل می‌کنند اصلاح می‌کنند. این می‌تواند درد را تسکین دهد و به بدن شما اجازه دهد خود را ترمیم کرده و بهبود بخشد. برای بیماران دیابتی مبتلا به نوروپاتی محیطی معمولاً برای راحتی، محافظت در برابر آسیب و تسکین درد ناشی از عصب، ارتوتیک‌های سفارشی تجویز می‌شود.

 

در برابر مشکلات کف پا و مچ پا محافظت می‌کند 

پوشیدن کفش نامناسب می‌تواند خطر ابتلا به عارضه‌های کف پا و مچ پا و آسیب دیدگی را که شامل میخچه، پینه پا، انگشت چکشی و التهاب فاسیای پلانتار است، افزایش دهد. استفاده از کفش مناسب می‌تواند از اکثر مشکلات مربوط به کف پا جلوگیری کند، از جمله آسیب طولانی مدت به کف پا و مچ پا که ممکن است نیاز به درمان گسترده و جراحی داشته باشد تا بعدا اصلاح شود.

 

بهبود عملکرد ورزشی 

افرادی که ورزش می‌کنند یا در فعالیت‌هایی مشارکت دارند که زمان زیادی روی پا می‌مانند، اگر کفش‌های حمایت کننده و مناسب نپوشند، با مشکل روبرو می‌شوند. اگر شغلی دارید که به مدت طولانی باید روی پاها باشید یا اگر ورزش خاصی انجام می‌دهید، به انواع خاصی از کفش‌ها نیاز دارید که نیازهای شما را برآورده می‌کنند. نپوشیدن کفش مناسب باعث آسیب عملکرد می‌شود. اگر می‌خواهید بدن شما بهترین عملکرد را داشته باشد، این کار با پوشیدن کفش مناسب بر اساس فعالیتی که انجام می‌دهید شروع می‌شود. همیشه در مورد کفش‌های مناسب برای هر فعالیتی که انجام می‌دهید تحقیق کنید و با یک متخصص پا صحبت کنید.

معیارهای انتخاب کفش مناسب 

انتخاب کفش مناسب می‌تواند دشوار باشد. وقتی لباس می‌پوشید، باید کفش‌هایی را انتخاب کنید که برای هر کجا که می‌خواهید بروید مناسب‌ترین باشد و باید با لباس‌تان نیز زیبا به نظر برسند. خوشبختانه، چند نکته وجود دارد که می‌تواند انتخاب کفش مناسب را بدون توجه به جایی که می‌خواهید بروید، آسان کند!

 

در اینجا چند نکته در مورد اینکه به دنبال چه چیزی بگردید و چگونه تصمیم بگیرید، آورده شده است:

 • در پایان روز به خرید کفش بروید: در طی یک روز عادی، هنگام راه رفتن پاها پهن می‌شوند. برای اطمینان از یافتن یک جفت کفش مناسب در هر ساعتی از روز، بهتر است وقتی پا در بزرگترین اندازه خود است کفش را امتحان کنید. برای مثال سعی کنید بعد از کار یا تحصیل، یا آخر هفته‌ها، درست قبل از شام برای خرید کفش بروید.
 • هنگام رفتن به خرید جوراب به همراه داشته باشید: هنگامی که کفش را امتحان می‌کنید، جوراب کمک می‌کند تا پا به راحتی در کفش بلغزد و از پا در برابر باکتری‌هایی که ممکن است در صورت پوشیدن کفش توسط شخص دیگری در کفش باقی مانده باشد محافظت می‌کند. اگر امکانش هست همان نوع جوراب‌هایی را که معمولاً با کفش می‌پوشید به همراه داشته باشید تا مطمئن شوید به درستی متناسب هستند.
 • از فروشنده بخواهید طول و عرض پاهای شما را اندازه بگیرد: هر بار که کفش می‌خرید، باید پاها را اندازه بگیرید. این به این دلیل است که با گذشت زمان، اندازه پاهای شما می‌تواند تغییر کند. عواملی مانند افزایش وزن و بارداری باعث پهن شدن پاها می‌شود که باعث می‌شود کفش با سایز بزرگتری نیاز باشد. غالباً، این تغییرات دائمی هستند.
 • در فروشگاه با کفش راه بروید تا مطمئن شوید متناسب با سایز پایتان است: از یک انتهای فروشگاه به سر دیگر راه بروید، توجه کنید که آیا هنگام راه رفتن کفش از روی پاشنه پایتان می‌لغزد یا احساس سفت شدن روی انگشتان پا یا برآمدگی‌های انگشتان پا می‌کنید یا خیر. کفش‌ها همچنین باید از قوس پا پشتیبانی کنند. پای خود را به اطراف حرکت دهید تا ببینید آیا تگ، دکمه، یا قلاب یا درزهایی وجود دارد که باعث ناراحتی پای شما شود.
 • کفشی را انتخاب کنید که از ابتدا برایتان راحت باشد: نگران شماره کفش نباشید. اگر خیلی کوچک به نظر می‌رسد، سایز بزرگتر را امتحان کنید، حتی اگر بزرگتر از آنچه معمولاً می‌پوشید، باشد. کف پاها اشکال و اندازه‌های مختلفی دارد و اگر کفشی برای کف پا طراحی شده باشد که شکلی متفاوت از کف پای شما داشته باشد، احتمالاً هرگز به راحتی برای شما مناسب نخواهد بود.
 • قبل از خرید کفش، ساختار آن را بررسی کنید: موادی که کفش از آن ساخته شده است، از جمله قسمت بالایی کفش، که به آن قسمت بالا گفته می‌شود، همراه با کف کفش، کفی، زبانه و هر سوراخ یا بند بررسی کنید. توجه کنید که آیا درزها محکم هستند و آیا همه مواد دوام دارند. اگر کفش سست به نظر برسد، دوام زیادی ندارد و اگر شروع به از هم باز شدن کند، می تواند نحوه قرارگیری کفش را تغییر دهد.
 • مطمئن باشید که اگر روی جسم تیزی پا گذاشتید کفی کفش از کف پایتان محافظت می‌کند: هدف اصلی کفش محافظت از کف پا است. اگر کفشی با کفی نازک و سست می‌پوشید و بر روی چیزی تیز مانند پونز یا میخ پا می گذارید، کف پای شما می‌تواند به شدت آسیب ببیند. اطمینان حاصل کنید که کفی کفش به اندازه کافی ضخیم و محکم است تا از نفوذ هر چیزی به کف پای شما جلوگیری کند.

اگر کف کفش به جای چسبیدن، به قسمت بالا دوخته شده باشد، این نشانه کیفیت بسیار بالا کفش است. اگر اوقات خود را در اطراف یک مکان ساختمانی یا مکانی که احتمالاً حاوی اجسام تیز زیادی است سپری خواهید کرد، یک کفش با کفی سفت و سخت انتخاب کنید.

 • در شرایط بد آب و هوایی یا شرایط سطح صیقلی، از کفش های ضد لغزش استفاده کنید. اگر قرار است در زیر باران یا روی یخ راه بروید، یا اگر در منطقه ای کار می کنید که ممکن است زمین مرطوب، یخ زده یا روغنی باشد، بهتر است از کفش های ضد لغزش استفاده کنید تا از آسیب جلوگیری کند. این کفش‌ها با کفی دارای بافت برجسته ساخته می‌شوند تا هنگام راه رفتن در سطح صاف، به شما در ایجاد اصطکاک کمک کنند.
 • اگر در زمین‌های ناهموار راه می‌روید، چکمه‌های محکم را انتخاب کنید: اگر به جایی در فضای باز می‌روید که ممکن است سطح زمین ناهموار باشد، یک جفت چکمه را انتخاب کنید که در مچ پا پشتیبانی خوبی داشته باشد، اطراف پاشنه پا راحت فیت باشد و در قسمت انگشت پا فضای زیادی برای خم شدن انگشتان داشته باشد. همچنین، هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از تپه‌ها، بررسی کنید که زبانه کفش به حدی پر شده باشد که بتواند بالای پای شما را ضربه‌گیری کند. این کفش‌ها اگر در مسیر راهنوردی، سنگ نوردی یا راه رفتن در میان جنگل‌ها، مفید هستند.
 • اگر در حال خرید کفش ورزشی هستید، کفش را با این ورزش مطابقت دهید: اگر هفته‌ای ۲ تا ۳ بار یا بیشتر در یک فعالیت ورزشی شرکت می‌کنید، باید کفش‌های ورزشی خریداری کنید که برای آن ورزش طراحی شده باشد. تفاوت بین کفش‌های ورزشی ممکن است شامل ضربه‌گیر در نقاط مختلف فشار و تنظیماتی در محل خم شدن کفش باشد. اگر مطمئن نیستید به چه نوع کفشی نیاز دارید، به یک فروشگاه ورزشی مراجعه کنید و از یک فروشنده سوال کنید یا با شخصی که مربی تیم است صحبت کنید.
 • اگر می‌دانید قرار است در فضای باز باشید از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند خودداری کنید: در حالی که کفش‌های پاشنه بلند می‌توانند شما جذاب جلوه دهند اما برای هر مناسبتی مناسب نیستند. در فضای باز، ممکن است پاشنه‌های شما در خاک نرم فرو بروند، یا ممکن است باعث زمین خوردن شما در زمین ناهموار شود. این امر خصوصاً در مورد پاشنه‌های سبک استیلتو که به نقطه تیزتری می‌رسند، صدق می‌کند.

یک پاشنه تخت و پهن با ۱ اینچ (۲٫۵ سانتی متر) یا کمتر احتمالاً خوب است، اگرچه در صورتی که مجبور باشید زیاد راه بروید ممکن است راحت نباشد./ منبع