هشدار نسبت به وقوع گرد و غبار در خراسان رضوی

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی گفت: با توجه به کاهش بارندگی و افزایش خشکسالی، امسال شاهد وقوع پدیده گرد و غبار در این استان خواهیم بود.
به گزارش سراب نیوز و به نقل از صداوسیما؛ سیدکمال الدین میرجعفریان افزود: با توجه به کاهش چشمگیر بارندگی در سالجاری وقوع این پدیده قطعی و حتمی است و دستگاه‌هایی از جمله سازمان جهاد کشاورزی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان باید هر چه زودتر با تشکیل کارگروه گرد و غبار اقدامات لازم را در مدیریت، کنترل و کاهش این روند انجام دهند.
وی با بیان اینکه میانگین بارندگی در این استان از ابتدای سال زراعی جاری تا کنون نسبت به مدت مشابه قبل ۶۷درصد کاهش دارد ادامه داد: از ابتدای سال زراعی جاری در مهرماه سال گذشته تا کنون ۸۵میلیمتر باران در استان خراسان رضوی باریده است که نسبت به دوره آماری ۴۹درصد کاهش دارد.
معاون استاندار خراسان رضوی گفت: تمامی شهرستان‌های خراسان رضوی طی سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه قبل کاهش بارندگی داشته‌اند و به جز شهرستان کوهسرخ بقیه شهرستان‌ها نسبت به دوره آماری هم از کاهش بارندگی برخوردار بوده‌اند.
وی افزود: در این مدت کمترین بارندگی در گناباد با ۳۰میلیمتر و بیشترین بارندگی در کوهسرخ با ۱۷۸میلیمتر گزارش شده است و میانگین بارندگی در خراسان رضوی طی سال زراعی گذشته ۲۸۶میلیمتر و در دوره آماری ۱۶۵میلیمتر بوده است.
میرجعفریان ادامه داد: در فروردین ماه امسال میانگین بارش در استان خراسان رضوی هفت میلیمتر گزارش شده که این میزان در سال گذشته ۱۲۷ و در دوره آماری ۴۰میلیمتر بوده است.
وی گفت: با توجه به روند فعلی، وقوع پدیده گرد و غبار در استان با شدت بیشتری رخ می‌دهد و لازم است اقدامات پیشگیرانه و استفاه از منابع مربوط برای این اقدامات انجام شود.
استان خراسان رضوی دارای ۳۰کانون بحرانی فرسایش بادی است که مهمترین منابع داخلی استان در وقوع پدیده گرد و غبار هستند.