ممنوعیت ورود پیش از موعد دام به مراتع آذربایجان‌شرقی

رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: ورود پیش از موعد دام به مراتع ممنوع است.
به گزارش سراب نیوز و به نقل از صداوسیما؛ ابوالفضل مختاری افزود: این اقدام با هدف حفاظت مراتع صورت می‌گیرد و با توجه به اینکه زمان ورود دام به مراتع ییلاقی در  استان از اوایل خرداد ماه هر سال آغاز می‌شود، نیرو‌های منابع طبیعی و آبخیزداری با حضور به موقع از ورود پیش از موعد دام به مراتع جلوگیری می‌کنند.
وی یادآور شد: امسال به علت کاهش میزان بارندگی‌ها مراتع وضع خوبی ندارند و ورود زودهنگام دام‌ها می‌تواند به مراتع آسیب جدی وارد کند، در شرایط فعلی گیاهان در مرحله رشد هستند و با ورود دام‌ها احتمال لگدکوب شدن گیاه خیلی زیاد است.

مختاری اضافه کرد: بر این اساس ورود زودهنگام دام به مراتع مناطق ییلاقی می‌تواند ضعیف‌تر شدن پوشش گیاهی این مراتع را در پی داشته باشد، به همین دلیل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری امسال برنامه مدونی برای جلوگیری از ورود خارج از فصل چرا یا ورود زودهنگام دام‌ها به مراتع آذربایجان شرقی تهیه کرده است.

وی یادآور شد: به منظور پیشبرد اهداف طرح ارتقای اکوسیستم عرصه‌های طبیعی، طرح مدیریت چرا و کنترل دام همه ساله به‌عنوان یکی از اقدامات مهم حفاظتی در ایجاد تعادل دام و مرتع در مراتع آذربایجان شرقی اجرایی می‌شود که با توجه به شرایط موجود امسال با جدیت بیشتری پی گیری می‌شود.

حدود ۲.۴ میلیون هکتار مراتع تحت پوشش منابع طبیعی آذربایجان شرقی است که ۱.۵ میلیون واحد دامی مجاز از منطقه برای چرای دام بهره مند می‌شوند.