مخبر در اولین اجلاس سراسری الگوی کشت محصولات کشاورزی:

غذا و کالاهای اساسی مردم نباید به ارز بیگانه وابسته باشد

معاون اول رییس جمهور اجرای طرح اصلاح الگوی کشت را یک تصمیم فراقوه ای و در راستای تامین امنیت پایدار غذایی و معیشت کشاورزان توصیف و تاکید کرد: اجرای صحیح سند کشت محصولات استان ها با توصیه و سفارش امکان پذیر نیست و باید الزامات اقتصادی و سوددهی این طرح برای کشاورزان تبیین شود.

به گزارش سراب نیوز، محمد مخبر در اولین اجلاس سراسری الگوی کشت محصولات کشاورزی که امروز (دوشنبه) در وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد،  با تأکید بر اینکه نباید غذا و کالاهای اساسی مردم به ارز بیگانه وابسته باشد، اهمیت موضوع امنیت غذایی را مورد اشاره قرار داد و افزود: نه تنها مردم ایران بلکه مردم اکثر کشورهای جهان به دلایل مختلف به دنبال ذخیره سازی نیازهای خود هستند که این مهم اهمیت تأمین کالاهای اساسی توسط دولت را نشان می دهد.

وی همچنین به جنگ اوکراین و کمبود برخی کالاها در کشورهای اروپایی اشاره و تصریح کرد: پس از این جنگ کشورهای جهان و حتی اتحادیه اروپا دچار مشکلات اساسی شدند تا جایی که قفسه بعضی فروشگاه های کشورهای اروپایی با هجوم مردم از کالاهای اساسی خالی شد اما در کشور ما که مردمش تمدن ریشه دار ایرانی و اسلامی دارند در همان شرایط ویژه نیز تصمیم مهم اقتصادی برای مردمی سازی یارانه ها و اصلاح ارز ترجیحی گرفته شد.

وی با قدردانی از آحاد مردم برای همراهی با دولت در اجرای اصلاح ارز ترجیحی اظهار داشت: با کمک و همراهی مردم و در زمان اجرای این طرح اصلاح اقتصادی، در هیچ کجا با بحران و هجوم به فروشگاه ها مواجه نشدیم که این نشانگر بصیرت و ریشه دار بودن تمدن مردم است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تدوین الگوی کشت محصولات کشاورزی و ابلاغ سند کشت محصولات استان ها توسط وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: ‌باید با مرور دوباره ، بازنگری ، تدوین و اجرای اصلاح الگوی کشت در طول زمان به روزرسانی و اصلاحات در اجرای این طرح اعمال شود که این موضوع نیازمند همفکری ، همکاری و همت جدی تمام دستگاه ها و قوای سه گانه است.

مخبر با قدردانی از وزارت جهاد کشاورزی و کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی برای تدوین الگوی کشت محصولات کشاورزی گفت: حضور جدی و پررنگ مجلس و دولت در کنار یکدیگر برای اجرای این طرح نشانگر اراده جدی حاکمیت در راستای تأمین کالاهای اساسی کشور است.

معاون اول رییس جمهور افزود: کشاورزان عزیز به دنبال خدمت به مردم و کشور هستند و باید پس از تدوین الگوی کشت و ابلاغ آن به کشاورزان، زمینه های سوددهی ، بهره وری و صرفه اقتصادی در اجرای این طرح توسط کشاورزان دیده شود.

مخبر با بیان اینکه باید با تقویت پول ملی ارزش ریال در جهان جایگاه مناسب پیدا کند، گفت: مصرف گاز در کشور متناسب با جمعیت و ظرفیت های موجود نیست و از طرفی میزان تولید نیز در کشور پایین است که باید با توجه به این مزیت خدادادی کشور را به نقطه مناسبی در تولید و صادرات گاز برسانیم.

مخبر فعال نشدن بخش خصوصی در اقتصاد ایران را یکی از معضلات مهم اقتصادی کشور برشمرد و ادامه داد: در حال حاضر بخش عمده ای از امور در وزارت کشاورزی توسط بخش خصوصی و کشاورزان انجام می شود که باید به عنوان الگویی برای سایر دستگاه ها قرار گیرد و تا پایان دولت سیزدهم به سمتی حرکت کنیم که از نقطه تهدید تأمین کالاهای اساسی در کشور بگذریم و بتوانیم تا ۷۰ درصد نیازهای خود در این بخش را در داخل تهیه کنیم.

معاون اول رییس جمهور همچنین به امکانات کشور در بخش سیلوهای ذخیره سازی گندم و آسیاب های مورد نیاز برای تهیه آرد اشاره و تصریح کرد: با یک حرکت سنجیده و انقلابی می توانیم جمهوری اسلامی ایران را به هاب صدور آرد در منطقه تبدیل کنیم که این خود می تواند به عنوان یکی از مولفه های اقتدار محسوب شود.

مخبر ادامه داد: در اجرای طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی باید مسئولیت اجرا و سیاست گذاری توسط جریان بخش خصوصی کشاورزی باشد و همچنین اعمال این سیاست ها برای کشاورزان، اقتصادی، سودده و مقرون به صرفه در نظر گرفته شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با تأکید بر اهمیت آمایش سرزمینی، بیمه، ‌تأمین مالی زنجیره ای و ایجاد امکان صادرات محصولات کشاورزی افزود: باید اقتصاد کشور به لحاظ بین المللی حرکت رو به جلویی آغاز کند و وضعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی می تواند یکی از امکانات برای ورود اقتصاد ایران به چرخه اقتصاد بین المللی شود.

مخبر ادامه داد: تمام کشورهای حاشیه خزر نیازمند مسیر ترانزیتی جمهوری اسلامی هستند و دولت کمیته ای برای ایجاد یک مسیر ترانزیتی از شمال به جنوب و دسترسی کشورهای حاشیه خزر به بنادر جنوبی ایران تشکیل داده و باید تصمیمات آن هر چه سریعتر اجرایی شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین در ابتدای سخنان خود با تبریک هفته وحدت و ولادت پیامبر اعظم تصریح کرد:  در زمان کنونی بیش از گذشته نیاز به وحدت داریم؛ وحدت از خانواده شروع و تا شهر، کشور و جهان اسلامی امتداد می یابد و نیاز به وحدت به این دلیل است که وقتی جریانی در جهان اقتدار پیدا می کند طبیعتاً تقابل با آن افزایش می یابد و دشمن نیز بر هم زدن وحدت در کشور را هدف گیری کرده و مورد تهاجم قرار داده است.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در نهضت انقلاب اسلامی نیز رژیم طاغوتی بر روی افتراقات مردم سوار شد تا پیروزی انقلاب را به تأخیر بیندازد و پس از پیروزی انقلاب دشمن بر جریانات قومی، مذهبی و منطقه ای برای برهم زدن آرامش در کشور تکیه کرده است.

در این مراسم وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به دانش لازم برای تدوین الگوی کشت در کشور تأکید کرد: کشاورزان آمادگی اجرای الگوی کشت را دارند و الزامات اجرایی یکی از مشکلات سر راه اجرای این طرح است.

وی با بیان اینکه کشاورزی مردمی ترین و خصوصی ترین بخش اقتصاد کشور است و دولت باید مطلوبیت و جذابیت اقتصادی در اجرای این طرح را ایجاد کند، تصریح کرد:‌ طبق قانون دولت موظف است تا اول مهرماه هر سال الگوی کشت را به کشاورزان ابلاغ کند و این کار تنها وظیفه جهاد کشاورزی نیست بلکه حاکمیت و دولت باید برای اجرای الگوی کشت به میدان بیایند.

وی تصریح کرد: در اجرای اصلاح ارز ترجیحی حوزه غذا یکی از محورهای اساسی اجرای این طرح بود که با حمایت های رییس جمهور و معاون اول در حوزه کشاورزی به یک امنیت پایدار در تأمین کالای اساسی رسیدیم.

وی تصریح کرد: مطمئن هستیم با اجرای طرح الگوی کشت محصولات کشاورزی مشکلات آن در کشور حل می شود و در عین حال معیشت کشاورزان نیز به نقطه اطمینان بخشی خواهد رسید.

وی گفت: باید در بودجه سال آینده یارانه کشت به کشاورزان اختصاص یابد و با بالا بردن بهره وری کشاورزی به برداشت بیشتری از محصولات برسیم.

وی کاهش مصرف آب تا سه میلیون متر مکعب، افزایش یازده درصدی تولید و ضریب خودکفایی و همچنین صرفه جویی ۲,۲ میلیارد دلاری را از مهمترین مزیت های اجرای این طرح دانست.
همچنین در این مراسم سند کشت محصولات استانها در سال زراعی ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ توسط معاون اول رییس جمهور رونمایی شد.