امیر عبداللهیان:

طرف های مقابل با پیشنهادها و پاسخ های مشخص شامل لغو تحریم ها به وین بیایند

وزیر امور خارجه با بیان اینکه مطالبات فرابرجامی در متن مکتوب ایران نیست، اعلام کرد: انتظار این است طرف های مقابل با پیشنهادها و پاسخ های مشخص شامل لغو تحریم ها به وین آمده و دست از بازی مقصرنمایی بردارند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امشب (دوشنبه) در پستی اینستاگرامی درباره مذاکرات وین نوشت: توافق باید جامع باشد که مردم به طور ملموس نتایج آن را احساس کنند.

وی افزود: برای رسیدن به یک‌ توافق خوب جدی هستیم. توافق باید جامع باشد که مردم به طور ملموس نتایج آن را احساس کنند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: آنچه که هیأت ایرانی به عنوان متن مکتوب ارائه داده، کاملا در چارچوب برجام است و هیچ چیزی فراتر از برجام در آن نیست و مطالبات فرابرجامی در متن نیست.

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: صراحتا به آقای بورل اعلام کردم که اخبار غنی سازی ۹۰ درصدی ایران کذب محض است.

وی نوشت: انتظار این است که در ادامه گفتگو، طرف های مقابل با پیشنهادها و پاسخ های مشخص شامل لغو تحریم ها به وین آمده و دست از بازی مقصرنمایی بردارند. در این صورت توافق خوب در دسترس است. ما مسیر دیپلماسی و مذاکره را در وین و در چارچوب منطق مذاکراتی و تفاهم دنبال خواهیم کرد.

به گزارش فارس، وزیر خارجه امروز در نشست خبری مشترک با فیصل المقداد وزیر خارجه سوریه نیز تصریح کرد: در اثنای مذاکرات برخی از رسانه‌ها و لابی‌ها تلاش کردند القا کنند که جمهوری اسلامی ایران همزمان با مذاکرات غنی سازی ۹۰ درصد را شروع کرده است. در تماسی که بامداد جمعه آقای جوزپ بورل با من داشت این موضوع و نگرانی را مطرح کرد و من به صراحت به ایشان گفتم که این صرفا یک جوسازی است. جمهوری اسلامی ایران در همان چارچوبی که با شفافیت اعلام کرده و در چارچوب ان.پی.تی، بحث غنی سازی ۲۰ درصد و بالاتر خودش را ادامه می‌دهد و برای غنی سازی ۹۰ درصد، هیچ اخباری که شما عنوان می‌کنید مورد تأیید قرار نمی‌دهیم و کذب محض است.

امیرعبداللهیان بیان کرد: ما با جدیت و با حسن نیت در میز مذاکره حضور یافتیم و همزمان با میز مذاکره به دنبال «پلان دو» نخواهیم بود. منتظر می‌مانیم و تلاش می‌کنیم  با مذاکراتی قوی و متین بتوانیم در راستای لغو تحریم‌ها، پیشرفت‌هایی که مورد انتظار ملت است، حاصل شود