ثبت ۳۱ اثر از استان قزوین در فهرست آثار ملی

مدیرکل میراث فرهنگی استان قزوین گفت: پارسال ۳۱ اثر تاریخی و فرهنگی منقول، غیرمنقول، ناملموس و طبیعی استان در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش سراب نیوز و به نقل از صداوسیما؛ علیرضا خزائلی،  با اشاره به ثبت ۳۱ اثر از استان در فهرست آثار ملی در سال گذشته، گفت: از این تعداد ۶ مورد مربوط به آثار منقول و ۱۲ مورد مربوط به آثار غیرمنقول بود و همچنین چهار مورد به آثار طبیعی و هشت مورد نیز به آثار غیرمنقول اختصاص داشت.

وی افزود: دندان انسان نئاندرتال یافت شده در غار قلعه کرد، مهر استوانه ای، قمقه سفالی، تنگ سفالی لوله دار، ظرف پایه دار خاکستری، آبریز لوله دار با پیکرک از اشیای منقول ثبت شده از استان قزوین در فهرست آثار ملی بودند.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت : آثار عیرمنقول ثبت شده نیز شامل تپه نودهک، تپه شاه نظر، تپه قشلاق، تپه رئیس المجاهدین، محوطه‌های آلو و چهاربنه، آسیاب و بند سیدعلیخان، خانه کسمایی و ساباط مجاور آن، گرمابه پیش دره فارسجین، خانه رسولی الموت، خانه صادقی پور، خانه صدرالعلما است.

خزائلی افزود: درخت توت کهنسال باغستان قزوین، درخت توت روستای موشقین، درخت چنار روستای نصیرآباد، درخت کهنسال گردوی خارود نیز چهار اثر طبیعی ثبت شده در فهرست آثار ملی از استان در سال گذشته بودند.

وی گفت: مهارت پخت مربای پوست پسته، مهارت پخت جگر قلیه، مهارت ساخت عروسک و بالکش روستای آلولک، مهارت پخت آش ارسوله، مهارت پخت غذای سنتی قبولی اندج، مهارت آهار مهره کردن کاغذ و پارچه، مهارت تهیه دیماج نیز آثار ناملموسی بودند که از استان قزوین پارسال در فهرست آثار ملی به ثبت رسیدند.

تاکنون نزدیک به ۱۴۰۰ اثر از استان قزوین در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.