تولید ۸۶۰۳ تن انواع آبزیان در آذربایجان شرقی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: ۸۶۰۳ تن انواع آبزیان گرمابی، سردابی و خاویاری در سال گذشته در ۱۲ هزار و ۲۰۱ هکتار مزرعه در استان تولید شد.

به گزارش سراب نیوز، قاسم جعفروند افزود: شهرستان‌های سراب با صید ۱۳۱۱ تن ماهی و مراغه با صید ۱۳۰۰ تن ماهی ۲ شهرستان پیشتاز در حوزه شیلات هستند.

وی اظهار کرد: در سال گذشته افزون بر ۲ تن آرتمیا، ۵۲ تن ماهیان خاویاری و ۱۳ میلیون و ۷۵ هزار قطعه ماهی زینتی در استان تولید شده است.

وی با اشاره به وضعیت شهرستان‌های استان در تولید انواع ماهیان گفت: در سال گذشته ۵۴۲۶ تن ماهی سردآبی و ۳۱۷۷ تن ماهی گرمابی در استان پرورش یافته است که شهرستان مراغه با صید ۱۲۸۰ تن ماهی سردابی و خداآفرین با صید ۱۰۷۰ تن ماهی گرمابی رتبه نخست استان را در این زمینه دارند.

جعفروند با بیان اینکه ظرفیت‌های توسعه آبزی پروری استان بدون لحاظ محدودیت‌های موجود افزون بر ۱۷ هزار و ۴۶ تن تولید انواع آبزیان است ادامه داد: براساس هفتمین برنامه پیشنهادی شیلات استان به سازمان شیلات کشور در خصوص نیازسنجی و پیش بینی تولید، در سال جاری با تخصیص ۱۰۷ میلیارد ریال اعتبار به این بخش، کل تولیدات بخش شیلات استان از ۸۶۰۰ تن به ۹۲۰۰ تن در سال خواهد رسید.

مدیر شیلات و امور آبزیان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: بر اساس این برنامه، تولید سالانه بخش شیلات استان در سال ۱۴۰۴ به ۱۲ هزار و ۵۰۰ تن می‌رسد و از جمله طرح‌های در حال اجرای این حوزه شامل شهرک شیلاتی پایاب سد حاجیلار چای ورزقان با ظرفیت تولید ۱۵۰۰ تن ماهی سردآبی، پرورش آرتمیا در حاشیه دریاچه ارومیه در شهرستان عجب شیر با ظرفیت تولید ۲۰ تن بیوماس و چهار تن سیست و یک مجموعه کشت و صنعت با تولید ۱۲۵ تن قزل آلا، ۱۲۵ تن ماهی گرمابی و ۱۲۵ تن خاویاری است.

وی ادامه داد: از طرح‌های دیگر بخش شیلات استان نیز می‌توان به طرح‌های پرورش ماهی در مخزن سد خداآفرین با ظرفیت تولید ۲۰۰۰ تن ماهی گرمابی، شرکت پرورش ماهیان سردآبی با ظرفیت تولید ۱۴۴۰ تن قزل آلا و پرورش ماهی خاویاری در حاشیه رود ارس با ظرفیت تولید ۱۰۰ تن گوشت ماهی خاویار اشاره کرد.

جعفروند در خصوص مهمترین مشکلات و چالش‌های بخش آبزی‌پروری استان تشریح کرد: نظام نامه آبزی پروری موجود در آب‌های داخلی که دوره آزمایشی آن در سال ۹۳ به اتمام رسیده است، دارای مشکلات بسیاری است و نوسانات شدید قیمت نهاده‌ها و افزایش قیمت تمام شده نیز بهره برداران این حوزه را با چالش‌هایی مواجه کرده است./ منبع صداوسیما