تلاش راننده اسنـپ برای ربودن دانشجوی دختر اصفهانی

در چند روز اخیر و در محدوده خوابگاه دختران دانشگاه هنر اصفهان، یک راننده اسنپ قصد ربودن و آزار یک دانشجو را داشته و این حادثه باعث ناراحتی تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه شده است. دانشجویان علت این حادثه را دور بودن مسافت خوابگاه تا دانشگاه و همچنین ناامن بودن محدوده خوابگاه می‌دانند.

به گزارش سراب نیوز به نقل از همشهری آنلاین، به گفته دانشجویان ساکن در خوابگاه دخترانه دانشگاه هنر اصفهان، در تاریخ ۸ اسفندماه، در پی ورود ماشین اسنپ به خوابگاه صبا و اتمام سفر، راننده اسنپ اقدام به تعرض به یکی از دانشجویان دختر حاضر در محوطه خوابگاه کرده و به اجبار قصد وارد کردن او به ماشین را داشته است.

دیگر دانشجویان حاضر در محوطه خوابگاه با شنیدن صدای فریاد این دانشجو به کمک او شتافتند و پس از آن راننده محل را ترک کرده است.

پس از این اتفاق، علیرضا خواجه احمد عطاری، رئیس دانشگاه هنر اصفهان و دیگر مسئولین دانشگاه از جمله رئیس حراست و مدیر امور دانشجویان در محل خوابگاه حاضر شدند و سعی در آرام کردن دانشجویان در فضای خوابگاه داشتند.

پس از این اتفاق ناگوار، در ۹ اسفندماه، دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه (خانه مارتا پیترز دانشگاه هنر اصفهان) برای اعتراض به مکان نامناسب خوابگاه و همچنین مسافت زیاد میان دانشگاه و خوابگاه تجمع کردند.

یکی از دانشجویان خوابگاهی می‌گوید: خوابگاه دخترانه صبا در خارج از شهر، در مجتمع نیرو و در اتوبان آزادگان واقع شده است، به شکلی که مدت زمانی که دانشجویان برای رسیدن از خوابگاه به دانشگاه در مسیر هستند، تقریبا یک ساعت به طول می‌انجامد.

یکی دیگر از دانشجویان ادامه می‌دهد: در زمان ریاست رضا نصر اصفهانی، رئیس سابق دانشگاه هنر اصفهان، ما دانشجویان خوابگاهی بارها به نامناسب بودن مکان خوابگاه صبا اعتراض کرده‌ایم، در حالی که در جواب نارضایتی‌ها و اعتراض به مکان خوابگاه، به دانشجویان گفته شد: در طی نامه‌ای از طرف مسئولان با جابجایی خوابگاه مخالفت شده است.

دانشجوی دیگری می‌گوید: در زمان ریاست مصطفی کیانی، یکی از روسای سابق دانشگاه هنر اصفهان، نمایندگان شورای صنفی دانشجویی مکاتباتی را با مسئولین، جهت جلوگیری از انتقال خوابگاه دخترانه به مکان کنونی انجام دادند و خطرات ناشی از این جابجایی را به آن‌ها متذکر می‌شدند، اما این اعتراضات تاکنون هیچ پاسخی را از سوی مسئولین این دانشگاه در پی نداشته است.

عده‌ای دیگر از دانشجویان مشکل پیش آمده را ناشی از عدم وجود شورای صنفی دانشجویان در دانشگاه هنر اصفهان می‌دانند. آن‌ها معتقدند که شورای صنفی دانشجویان، نهادی دانشجویی به منظور مشارکت دانشجویان در تصمیم‌گیری برای امور صنفی، رفاهی و همچنین امور آموزشی دانشجویان است. این دانشجویان می‌گویند: مطالبات صنفی و رفاهی دانشجویان از جمله مسائل مربوط به امور خوابگاه، با نبود شورای صنفی در مسیر دشواری قرار می‌گیرد.

رئیس دانشگاه هنر اصفهان وقوع این اتفاق را تایید کرد و در ادامه حادثه رخ داده را چنین شرح داد: اجتماع دانشجویان در رابطه با حادثه پیش آمده موید این قضیه است؛ هنگامی که دانشجویان خوابگاهی به سمت خوابگاه می‌روند و ممکن است به هر دلیلی به اتوبوس‌ها نرسند، با اسنپ به خوابگاه می‌روند و این معمول است. از قضا، این بار یک نفر دانشجوها را به خوابگاه می‌رساند و در برگشت، همانجا دختری را می‌بیند که تنهاست. راننده به دانشجو می‌گوید چرا ناراحتی؟ و دانشجو در جواب گفته: شما بفرمایید و کاری به بنده نداشته باشید.

رئیس دانشگاه هنر ادامه می‌دهد: بر اساس گفته‌های دختر، راننده یک دفعه از ماشین پایین می‌آید و دختر از ترس چمباتمه می‌زند و در همان حالت راننده سعی کرده دختر را به داخل ماشین ببرد و او را برباید، که با فریاد او راننده ترسیده و فرار کرده است.

خواجه احمد عطاری در این باره افزود: همان شب که ما از این اتفاق با خبر شدیم، به همراه رئیس حراست، مسئول امور دانشجویی و مسئول دفتر نهاد به مکان حادثه رفتیم و تا ساعت ۳ شب در آنجا بودیم و صحبت‌های دانشجویان و همچنین دختری که این اتفاق برایش افتاده را می‌شنیدیم.

وی ادامه داد: حراست پیگیر راننده اسنپ شد و تا فردای آن روز، راننده کاملا شناسایی شد و تا آنجایی که من اطلاع دارم ایشان دستگیر شده است. اکنون می‌ماند طرح دعوی که دانشگاه و خانواده این دانشجو پیگیر آن باشد و تا روز شنبه این قضیه دنبال شود.

وی افزود: این مسئله که دانشجویان دوری راه را طرح می‌کنند، طرح مسئله و قرار بر این شد تا یک‌سری موارد را مانند سیستم نگهبانی و وضعیت اتوبوس‌ها و حمل و نقل را هم در کوتاه مدت و هم در بلند مدت، برای ایجاد امنیت آن مکان پیگیر شویم تا ببینیم برای وضعیت خوابگاه چه کار می‌توانیم انجام دهیم.

رئیس دانشگاه هنر اصفهان در رابطه با انتقال خوابگاه به مسافتی نزدیک‌تر به دانشگاه گفت: این اتفاق هم می‌تواند یکی از موارد و برنامه‌ها باشد، ما پیگیر این موضوع هستیم، اما نکته این است که این مسئله باید به جریان بیفتد تا ببینیم تا چه اندازه می‌توانیم این تصمیم را محقق کنیم.

وی افزود: امروز جلسه‌ای در فرمانداری با حضور دانشجویان انجام شد و در این رابطه، در هر دو زمینه کوتاه مدت و بلند مدت صحبت شد، کمااینکه صبح امروز ما با معاونان دانشگاه، مسئول حراست و دیگر دوستان نیز در این باره صحبت کرده بودیم و سعی می‌کنیم همه این مشکلات حل شود.

رئیس دانشگاه هنر اصفهان در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه دانشگاه هنر اصفهان چهارمین دانشگاه دولتی اصفهان است و ۴۰ سال سابقه دارد، در کنار این قضیه باید طرح مسئله شود که این دانشگاه نیاز به یک سایت دارد تا بتواند از همان ابتدا با یک برنامه راهبردی به یک انسجامی دست پیدا کند. بنابراین، نیاز به یک سایت است؛ برای مثال  زمانی که ما از دانشگاه اصفهان، دانشگاه صنعتی یا دانشگاه‌های آزاد یاد می‌کنیم، این دانشگاه‌ها یک سایت بزرگ دارند که در آن همه امکانات برای دانشجو مهیا است و دانشجو می‌تواند از یک بخش فرهنگی به یک بخش ورزشی برود و از بخش ورزشی به خوابگاه یا کلاس برود، اما متاسفانه این شرایط برای ما مهیا نیست. لذا ما در پی این قضیه هستیم که فقط یک خوابگاه جابجا نشود، چرا که این مسئله فقط در حکم دارو یا بهتر بگوییم نوشدارو است. در واقع، دانشگاه هنر اصفهان نیاز به یک توجه ویژه دارد و ما این امر را از مجموعه شهر درخواست داریم.