مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی

اهدای ۵۰۰ نهال به روستای استیلی(اسطلو) شهرستان سراب

مهردادی با بیان اینکه با همت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی، 105 هکتار به مساحت جنگل های استان آذربایجان شرقی اضافه شده است، گفت: در سال 1400، کل اراضی ملی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی در راستای طرح کاداستر، دارای سند تک برگ خواهند شد.

به گزارش سراب نیوز به نقل از دانا، رحیم مهردادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی در گفت و گو با خبرنگار دانا با بیان اینکه وظیفه اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در راستای حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری اصولی از منابع طبیعی کشور است؛ گفت: ما در اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کشور تلاش می کنیم تا علاوه بر حفظ ونگهداری از منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، با وضع برنامه ریزی و طرح هایی باعث افزایش مساحت جنگل و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی شویم و نسبت به این امر مصمم هستیم.

وی با اشاره به اینکه آبخیزداری جزو وظایف ۱۵ ساله اداره منابع طبیعی و آبخیزداری است، گفت: بعد از سال ۸۵ بود که وظایفی در خصوص حفظ و توسعه آبخیزداری کشور به اداره منابع طبیعی اضافه شد و در این راستا تلاش کردیم که در استان آذربایجان شرقی باعث جذب اعتبار و افزودن وسعت آّبخیزداری شویم تا از این طریق به تامین آب کشاورزی کمک کرده باشیم.
 طرح کاداستر باعث تفکیک اراضی غیرملی و اراضی ملی می شود
مهرداری افزود: تک برگ کردن و سنددار کردن اراضی ملی و منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی جزو اولویت های ما در سال ۹۹ بوده است و قصد داریم این موضوع را در سال ۱۴۰۰ نیز به طور جدی دنبال کنیم چرا که توانستیم دستاوردهای زیادی در زمینه طرح کاداستر و تفکیک اراضی غیرملی و اراضی ملی(سنددار کردن اراضی ملی و منابع طبیعی) داشته باشیم.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه فلسفه وجود دستگاه های دولتی خدمت به مردم است و سند دار کردن اراضی کشاورزی هم در راستای خدمت به مردم است، گفت: طرح کاداستر، طرحی برای جداسازی و تفکیک اراضی ملی و منابع طبیعی از اراضی غیرملی است و با اجرای این طرح می توانیم آمار دقیق تری نسبت به منابع طبیعی و اراضی ملی داشته باشیم و طبق آن می توانیم برنامه ریزی اصولی تری برای وسعت دادن به منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی تدبیر نماییم.
وی افزود: طرح کاداستر و سنددار کردن زمین های منابع طبیعی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در کشورمان مطرح بود اما در استان آذربایجان شرقی شاهد سنددار شدن ۴۵۰ هزار هکتار زمین های منابع طبیعی و ملی تا سال ۹۸ بودیم اما با روحیه و مدیریت جهادی در سال ۹۹ شاهد سنددار کردن بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هکتار زمین ملی و منابع طبیعی در این استان بودیم که در نوع خودش بی نظیر است.
کل اراضی ملی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی در سال ۱۴۰۰ سنددار می شوند
مهردادی افزود:  در سال ۱۴۰۰، کل اراضی منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی در راستای طرح کاداستر، دارای سند تک برگ می‌شوند.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان شرقی در ادامه خاطر نشان کرد: خطراتی همچون کمبود آب شیرین و بیابان زایی جزو چالش های اصلی ماست که برای حل این مشکل از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد و برای توسعه جنگل در استان آذربایجان شرقی تلاش خواهیم کرد و بحمدالله تا به امروز توانستیم ۱۰۵ هکتار به مساحت جنگل های استان آذربایجان شرقی اضافه کنیم.
وی در پاسخ به این سوال که اگر افرادی نسبت به طرح کاداستر اعتراض دارند، چگونه می توانند موارد قانونی این اعتراض خود را دنبال کنند، گفت: هر فردی که نسبت به طرح کاداستر معترض است می تواند در استان آذربایجان شرقی، به دادگستری شهر تبریز مراجعه کند و پرونده اش در شعب ۹ یا ۳۴ بررسی خواهد شد.
 اهدای 500 نهال به روستای استیلی(اسطلو) شهرستان سراب
اهدای ۵۰۰ نهال به زادگاه پدری حمید استیلی
مهردادی در ادامه با اشاره به اینکه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی نسبت به کاشت نهال در روستاهای فاقد درخت مصمم است، افزود: روستای استیلی(اسطلو) یکی از روستاهای شهرستان سراب محسوب می شود که با درخواست اهالی این روستا مبنی بر کاشت نهال در این روستا مواجه شدیم و به دلیل همت والای اهالی این روستا در تلاش برای سرسبز کردن روستایشان، اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان شرقی ۵۰۰ نهال را به این روستا که زادگاه پدری حمید استیلی اسطوره فوتبال کشور است، اهدا می کند.
مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آذربایجان شرقی در پایان خاطر نشان کرد: موضوع احداث آبخیزداری روستای استیلی شهرستان سراب هم در دست بررسی است و انشالله به شرط جذب اعتبار از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کشور شاهد احداث آبخیزداری و تامین آب کشاورزی در روستای استیلی شهرستان سراب خواهیم بود.
انتهای پیام/مصطفی قهرمانی