آغاز خرید توافقی سیب‌زمینی در استان آذربایجان‌شرقی

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از خرید توافقی سیب‌زمینی در استان توسط صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان خبر داد.

به گزارش سراب نیوز، صالح مومنی در حاشیه جلسه تنظیم بازار  اظهار داشت: سیب‌زمینی پس از گندم، ذرت، برنج، چهارمین غذای جهان می‌باشد و دارای موقعیت ثابت و پایدار در جیره غذایی است.

وی با بیان اینکه یک عدد سیب‌زمینی به وزن ۱۰۰ گرم حاوی ۸۰ کالری می‌باشد و کالایی جانشین برای نان و برنج به شمار می‌رود،  ادامه داد: مصرف بیشتر  نان و برنج در برنامه غذایی کشورمان باعث مصرف کمتر این محصول نسبت به سایر کشورها شده است.

مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه سیب‌زمینی در کشور ما با هدف تامین نیاز داخلی تولید می‌شود که صرفاً میزان مازاد بر مصرف داخلی، صادر می‌شود، یادآور شد: در سال‌جاری تولید سیب‌زمینی استان آذربایجان‌شرقی ۲۷۷هزار تن پیش‌بینی شده، که ۳۵ درصد آن تابستانه می‌باشد.

وی با بیان اینکه شهرستان عجب‌شیر به عنوان قطب تولید این محصول، نقش اساسی و محوری در تعیین قیمت سیب‌زمینی تابستانه استان را دارد ادامه داد: در سال‌جاری با توجه به بروز مشکلات در صادرات سیب‌زمینی، برای حمایت از تولیدکنندگان و تنظیم بازار اقدامات لازم جهت خرید حمایتی محصول سیب‌زمینی به عمل آمده و صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی خرید توافقی را از  اول مردادماه شروع و همچنان ادامه دارد.

مومنی خاطرنشان کرد: این امر منجر به افزایش قیمت محصول سر مزرعه به مبلغ ۲۹۰۰ تومان شده و موجبات رسیدن به قیمت تعادلی را فراهم نموده است.