مدیر باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت؛

آذربایجان شرقی دومین قطب تولید سیب کشور

باغداران آذربایجان شرقی در تولید سیب درختی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش سراب نیوز، مدیر باغبانی جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: برداشت سیب درختی از باغ‌های این استان آغاز شده است و پیش بینی می‌شود ۶۰۰ هزار تن محصول از این باغ‌ها برداشت شود.
محمد باقر بی پروا افزود: سطح باغ‌های سیب استان حدود ۴۳ هزار هکتار است و آذربایجان شرقی از نظرمیزان تولید رتبه دوم و کیفیت رتبه اول کشور را دارد.
وی با بیان اینکه امسال به خاطر بارش‌های بهاری تولید سیب دراستان کاهش یافته، ولی به علت کم بار بودن از کیفیت بالایی برخوردار است اضافه کرد: سیب بیشترین تولید و زیر کشت محصول باغی استان را به خود اختصاص داده است.
وی گفت: بخش زیادی از سیب تولید شده در استان به کشور‌های روسیه، هندوستان، پاکستان، عراق و کشور‌های حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود و امسال کشور چین نیز به مشتریان سیب ایران و آذربایجان شرقی اضافه شده است.
بی پروا افزود: بخشی از سیب‌های درجه استان نیز برای فرآوری و تبدیل به آبمیوه به واحد‌های فرآوری و بسته بندی کشور ارسال می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی مراغه نیز گفت: این شهرستان رتبه اول تولید سیب در آذربایجان شرقی را دارد و بیش از ۴۰ درصد محصول استان در مراغه تولید می‌شود.
خیر اندیش افزود: امسال تولید سیب در مراغه از ۳۵۰ هزار تن به ۲۷۰ هزار تن کاهش یافته است.
کارشناس باغبانی جهاد کشاورزی استان نیز گفت: بیشتر سیب استان در دامنه‌های کوه سهند در مراغه، بزگوش در میانه و میشو در مرند تولید می‌شود.
فروغی افزود: ماندگاری بالا، رنگ و طعم خوب از ویژگی‌های سیب آذربایجان شرقی به خاطر کوهستانی بودن و ارتفاع بالای باغ‌های سیب است.
زمان برداشت سیب درختی در استان از اوایل مهر تا اواخر آبان ماه است.